PhD: Choisir la France / Zvolte si Francii - event in Brno

Ilustrační foto: Fotobanka Pixabay
Úterý 4. prosinec 2018, 14:06 – Text: -sb-

The French Embassy in the Czech Republic and Campus France Czech Republic are pleased to invite you to the following event :

PhD : Choisir la France / Zvolte si Francii

On Monday 10th December at 16:00

At Nová radnice (New Town Hall) in Brno
Dominikánské nám. 196/1, 602 00 Brno-střed

This event is specially intended for master and PhD students, from all fields of studies, French-speaking or English-speaking, interested in doing a PhD or a research internship in France.

Professors are also welcome to join and share the information with interested students.

The program of this meeting will include :

• Information about doctoral studies in France, their structure and their cost.
  • Advice on how to look for a PhD in France with Czech Research Jobs
  • Presentation of funding opportunities, with a focus on the French Government Scholarships (Bourses du Gouvernement français)
  • Testimonies of Czech Alumni who benefited from a French Government Scholarship in the frame of their PhD
  • Cocktail and discussion time among participants

Registration is compulsory through the following link : https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdxekmPAUoXgjG6SWE8GWh3Lv0PXF5TputNYIwRbcDrL16hcw/viewform?vc=0&c=0&w=1

You will need to bring a picture ID to attend the event.