Přípravné kurzy pro uchazeče
Termín: sobota 6. 4. 2024 od 8:30 do 17:00 hodin
Místo konání: Filmový sál, Univerzitní 3, Olomouc
Přihlásit se můžete zde.
Přípravný kurz pro přihlášené uchazeče o studium na Katedře divadelních a filmových studií Univerzity Palackého v Olomouci. Kurz se orientuje na úspěšné zvládnutí přijímacího řízení a cíleně připravuje uchazečky a uchazeče na katederní kolo přijímaček. Poznáte některé z našich vyučujících, dostanete konkrétní tipy na literaturu o filmu, divadle, televizi a podcastingu, získáte užitečné dovednosti k vlastnímu psaní a přemýšlení o médiích. Těšíme se na vás!
Cena: 950,- Kč
Přijetí zájemců do kurzu bude probíhat od 1. ledna 2024.
Program:
8:30
Prezentace účastníků / Milan Hain
8:50
Přivítání, informace o katedře / Milan Hain
9:00
Televizní seriál jako dobrý námět pro analýzu. Jak si dobře vybrat sérii, epizodu, co je to seriálové vyprávění, jak o tom psát / Anna Bílá
10:00
Užitečná terminologie pro přemýšlení o audiu a příklad analýzy – podcast, rádio, audiowalk, rozhlas, audioknihy / Andrea Hanáčková
11:00
Procházka Konviktem a představení katederních prostor (divadlo, filmový sál, střižny, rozhlasové studio, posluchárny, podkrovní lounge) / Andrea Hanáčková
11:30
Divadlo a performativita. Jak rozpoznat performativní projevy a kde všude je najdeme / Eliška Kubartová
12:30
Jak napsat analýzu divadelního představení nebo performance. Terminologie, literatura, doporučení / Lukáš Kubina
13:30–14:30
Pauza na oběd, možnost rozhovorů s aktuálními studenty katedry / studující KDFS
14:30
Jak se dívat na filmy, jak o filmu přemýšlet / Milan Hain a Jan Černík
15:30
Jak napsat analýzu filmu, na co se soustředit, terminologie, literatura / Milan Hain a Jan Černík
16:30
Studentský život na katedře, festivaly, kulturní a kreativní průmysly, významní absolventi, možnosti uplatnění v praxi. / Petr Bilík
17:00
Rozloučení a závěr / Petr Bilík
Kontakt:
Branka Čačkovićová
Tel.: 585 633 654
E-mail: branka.cackovicova@upol.cz

Bakalářské studium
Katedra divadelních a filmových studií se od roku 1992 soustředí na poznání dějin a současnosti divadelní a audiovizuální kultury. Považujeme za důležité pochopit a zprostředkovat proměny tvorby, distribuce a vnímání pohyblivého obrazu, vysílání i živé události. Naše pojetí studia kulturních představení, filmu, televize a rozhlasu je kontextuální a spojujeme umění s produkční kulturou, proměnou diváckých návyků anebo divadelností a performativitou veřejných událostí.
V bakalářském stupni u nás můžete studovat sdružené programy Divadelní a performanční studia, Filmová studia, Televizní a rozhlasová studia, kombinovatelné mezi sebou i s dalšími programy Filozofické fakulty nebo jiných fakult UP.
Základní informace o studiu na Univerzitě Palackého v Olomouci najdete na těchto stránkách. Všeobecné informace o přijímacím řízení, např. o kombinovatelnosti programů, postupu při podávání přihlášky, a ukázky přijímacích testů najdete zde. Veškeré dotazy ohledně studia můžete směřovat na garantující programů:
-
Divadelní a performanční studia (Mgr. Eliška Kubartová, Ph.D., eliska.kubartova@upol.cz)
-
Filmová studia (Mgr. Milan Hain, Ph.D., milan.hain@upol.cz)
-
Televizní a rozhlasová studia (Mgr. Tomáš Bojda, Ph.D., tomas.bojda@upol.cz)
Přihlášky ke studiu lze podat elektronickou formou od 1. listopadu do 15. března.
Přijímací řízení
Požadavky na přijetí
Přijímací řízení proběhne o víkendu 11. a 12. května a má dvě části:
-
SPF – Test předpokladů ke studiu s důrazem na orientaci v humanitních a sociálně-vědných disciplínách. Podrobnosti včetně variant z minulých let najdete zde.
-
ÚP – Ústní pohovor na katedře spojený s diskuzí o písemné práci. Práci nám můžete poslat předem (prostřednictvím tohoto formuláře), nebo ji přineste s sebou.
Jak napsat písemnou práci?
-
Zvolte si dobré téma: spojte vaše zájmy s volbou hlavního (maior) programu. Využijte také volby přidruženého programu (minor).
-
Inspirujte se doporučenou literaturou, oborovými časopisy a pořady. Přehled najdete níže.
-
Uvažujte o formě: úvahová esej, analýza nebo interpretace díla, profil osobnosti nebo práce z dějin mají jiné možnosti.
-
Vyhraďte si dostatek času a dobře si jej rozvrhněte. Příprava předem vás zbaví syndromu první věty. Nejdříve čtěte/sledujte/studujte/poslouchejte, pak si připravte osnovu textu, nakonec pište.
-
Při psaní se soustřeďte na předmět práce i způsoby, jak se na něj díváte. Nezapomeňte uvést zdroje, které používáte. Odlište vlastní myšlenky od cizích.
Při pohovoru nejprve stručně představíte práci, následuje rozhovor s vyučujícími. Celý výkon hodnotíme 0 až 100 body podle těchto oblastí: původnost a originalita myšlení, zapojení odborné literatury, kvalita argumentace a schopnost kritického uvažování, logicky zvolená struktura, jazyková a formální správnost. Bodování tvoří součást bodového hodnocení spolu s výsledkem testu TSP.
Uplatnění a praxe
Naši absolventi a absolventky pracují ve vědě, redakcích Českého rozhlasu i divadlech po celé ČR, a mnozí z nich založili vlastní kulturní organizace. Působí také ve vzdělávacích a kulturních institucích, produkčních a distribučních společnostech, vedou kina, pracují jako produkční či jako aktivní umělkyně a umělci.
K uplatnění výrazně přispívají stáže a praxe. Studující pravidelně pomáhají produkovat mezinárodní festivaly Divadelní Flora, Academia, Film Olomouc (AFO), Přehlídku filmové animace a současného umění PAF či Prix Bohemia Radio.
Zaštiťujeme univerzitní rádio UP AIR, divadelní kritický server divabaze.cz nebo filmový klub Pastiche Filmz. Pravidelně pořádáme exkurze do České televize, Českého rozhlasu nebo Institutu umění – Divadelního ústavu, kde lze rovněž získat stáž.
Máme k dispozici vlastní divadelní a filmový sál, podcastové studio i základní audiovizuální techniku. Na katedře působí několik divadelních spolků, studující divadelních studií mají možnost extra výhodného vstupu do divadel po celé ČR.