Doktorské studium
Absolventům magisterských stupňů studia na naší i jiných katedrách nabízíme čtyřletý doktorský program Teorie a dějiny divadla, filmu, rozhlasu a televize.
Ten nabízí fundovanou a mezioborovou průpravu v oblasti mediálních a performativních studií, estetiky a audiovizuální kultury. Program přistupuje ke studiu různých médií jako mnohotvárných a neustále se proměňujících fenoménů, které hrají zásadní roli v současné digitální kultuře. Spolu s výraznou podporou vlastních výzkumných projektů a pečlivou supervizí při psaní disertační práce jsou naše doktorandky a naši doktorandi vedeni k rozvíjení publikačních dovedností, prezentaci odborných výsledků na mezinárodních konferencích i k podávání žádostí o výzkumné pobyty v zahraničí či projektové granty.
Doktorské studium je čtyřleté a lze je absolvovat v prezenční či kombinované (dálkové) formě.
Profil absolventa
Absolvent má kvalifikovaný rozhled v oboru, je schopen samostatného výzkumu, publikační činnosti a komunikace se zahraničními odborníky v oboru. Je schopen uplatnit se ve specializovaných výzkumných pozicích v odborných institucích, vést výzkumné týmy, uplatnit se na vědeckých pracovištích a univerzitách a v kvalifikovaných profesích v oblasti humanitních věd, včetně kulturních institucích a institucích státní správy.
Předpoklady uplatnitelnosti
Vědecko-výzkumné instituce a oborové instituce (Národní filmový archiv, oblastní muzea a archivy, Divadelní ústav, archiv České televize a Českého rozhlasu), specializované instituce veřejné správy (Státní fond kinematografie, MK ČR, Fond pro podporu kultury ad.), univerzity, instituce činné v oblasti výzkumu médií a živé kultury, analytická oddělení veřejnoprávních či komerčních médií, filmová muzea, filmové a divadelní festivaly atd., to vše s možností uplatnění v mezinárodním kontextu.
Možné pracovní pozice
Odborný asistent na VŠ, člen vědecko-výzkumných týmů kulturních a oborových organizací, zaměstnanec institucí veřejné správy, analytik divadla, filmu, televize, rozhlasu aj.
Přijímací řízení
Termín podávání přihlášek do DSP (obou otevřených programů Teorie a dějiny divadla, filmu, rozhlasu a televize a Studia kulturních průmyslu) je 30. 4. 2023, povinné přílohy se zasílají na Oddělení vědy FF UP. Výběrové řízení se koná před oborovou radou vždy na konci června. Požadavky na studium, kritéria výběrového řízení či další informace sděluje předseda oborové rady doc. Tomáš Jirsa (tomas.jirsa@upol.cz). Těžiště výběrového řízení tkví v rozpravě nad tématem budoucí disertační práce. Disertační projekt se doporučuje v dostatečném předstihu konzultovat s případným školitelem, kterým musí být člen/ka oborové rady.
Přehled doktorských studijních programů a podmínky přijímacích zkoušek u jednotlivých programů nalezne uchazeč na odkaze: https://www.studium.upol.cz/.
Složení oborové rady Teorie a dějiny literatury, divadla a filmu
- doc. Tomáš Jirsa, Ph.D - předseda
- doc. Mgr. Andrea Hanáčková, Ph.D.
- prof. PhDr. Tatjana Lazorčáková, Ph.D..
- doc. Mgr. Petr Szczepanik, Ph.D.
Externí členové:
- doc. Mgr. David Drozd, Ph.D. (Katedra divadelních studií FF MU v Brně)
- prof. PhDr. Alena Blažejovská (JAMU Brno)
- prof. Martin Štoll, Ph.D. (Katedra mediálních studií FSV UK Praha)
Aktivní školitelé:
- doc. Tomáš Jirsa, Ph.D - předseda
- doc. Mgr. Andrea Hanáčková, Ph.D.
- doc. Luboš Ptáček, Ph.D.
- prof. PhDr. Tatjana Lazorčáková, Ph.D.
- doc. Mgr. Pavel Zahrádka, Ph.D.
- doc. PhDr. Jiří Štefanides
- Mgr. Jitka Pavlišová, Ph.D.
- Mgr. et Mgr. Jana Jedličková, Ph.D
Obhájené práce
- Sylva Pracná, 2019. Městské divadlo v Krnově v letech 1854−1944 (Das Stadttheater in Jägerndorf in den Jahren 1854−1944)
- Jan Černík, 2018. Technický scénář v Československu 1945–1962
- Zuzana Pejpková, 2017. Zvuková podoba české rozhlasové detektivky po roce 1989
- Jan Jílek, 2016. Výtvarný obraz zahrnutý do filmového obrazu (Typologie zahrnutí na základě konstruktivistické teorie prostorové percepce)
- Jana Jedličková, 2016. Diskurzivní analýza zobrazování neheterosexuálních teen postav v americké a britské fikční TV tvorbě od počátku 90. let 20. století do současnosti
- Milan Cyroň, 2015. Literární příprava filmů Eduarda Grečnera v letech 1958–1967
- Milan Hain, 2013. Americké filmy Huga Haase
- Jakub Korda, 2011. České televizní krimi série po roce 1989 a jejich žánrové souvislosti
- Andrea Hanáčková, 2010. Český rozhlasový dokument a feature v letech 1990–2005. Poetika žánrů.