Divadlo a film v mezikulturním dialogu

Čtvrtek 6. červen 2024, 9:42

Kdy: 18. června 2024

Kde: Umělecké centrum UP Konvikt – Filmový sál (3. patro)

Program:

Vojtěch Šarše: Jazyk, gesto a obraz bílého spasitele v současném akčním filmu

Katedra romanistiky, Filozofická fakulta Karlovy univerzity

V přednášce bude představena pozice, kterou ve vybraném korpusu amerických populárních akčních filmů (The Last Samurai, 2003, Avatar, 2009, 47 Ronin, 2013, The Great Wall, 2016) zaujímá bílý muž v pozici hlavní postavy a spasitele. Přestože nepatří k domácí kultuře a není obeznámen s místními poměry, právě barva jeho kůže a téměř nadlidské schopnosti z něj činí hrdinu, který může společenství zachránit před vnějším či vnitřním nepřítelem. Kultury, do kterých se bílý muž v daných filmech infiltruje, jsou zobrazovány jako vůči jeho kultuře podřadné, a zároveň normy jeho vlastní kultury nejsou žádným způsobem zpochybňovány. Pro analýzu konceptu bílého spasitele bude použito několik scén z těchto filmů, v nichž je obraz bílého muže konstruován primárně skrze jazykové a tělesné gesto. Prostřednictvím interpretace založené na postkoloniální/dekoloniální terminologii bude ukázáno, že obraz bílého muže je zde konstruován na podobném principu jako dřívější propagandistický obraz bílého kolonizátora, jenž tak doputoval z dekoloniálního období až do dnešní doby, kdy slouží nejen k pobavení mas, ale také k podprahové propagaci nadřazenosti bílého člověka nad tzv. exotickými kulturami.

Prezentace knihy: Lexikon středovýchodoevropské divadelní avantgardy

Lexikon středovýchodoevropské divadelní avantgardy, který připravil mezinárodní tým vedený Dariuszem Kosińskim (PL), představuje výsledek dlouhodobého výzkumu středo- a východoevropské meziválečné avantgardy. Letos na jaře jej vydal Divadelní ústav Zbigniewa Raszewského a Performance Research Books jako součást výzkumného projektu Reclaimed Avant-Garde, v rámci kterého vyšly také polské antologie divadelních režisérů Lese Kurbase a Emila Františka Buriana. Diskuse s Krystynou Mogilnickou (Divadelní ústav Zbigniewa Raszewského, Varšava) a Martinem Bernátkem (Univerzita Palackého v Olomouci) představí koncepční a praktické výzvy spojené s organizací nadnárodního výzkumu při práci na této kolektivní monografii.

Více o knize: https://1url.cz/Z11qO

FB událost: https://www.facebook.com/share/svWfDtf1TSx2fzYu/