Kurz Audiovizuální výzkum (post)digitální reality

Čtvrtek 2. únor 2023, 12:24

Snad každému je dnes zjevné, že to, co jsme kdysi nazývali filmem, televizním seriálem či rozhlasovým pořadem, se v současné online realitě rozptýlilo do mnoha a mnoha podob audiovizuálního obsahu. Teprve v posledních několika letech se však objevují cesty, jak tuto skutečnost promítnout do samotných prostředků a nástrojů, skrze něž provádíme výzkum. Formát audiovizuální eseje a disciplína videografických studií umožňují prolomit bariéry mezi teorií a praxí a formulovat myšlenky nejen skrze text, ale také obrazy a zvuky samotnými.

Cílem workshopu „Audiovizuální výzkum (post)digitální reality“ pod vedením Jiřího Angera je teoretický i praktický úvod do současných videografických studií. Konkrétně si studenti osvojí zejména formu desktopové audiovizuální eseje, která simuluje uživatelskou zkušenost napříč rozhraním počítačové či mobilní plochy.

Pro inspiraci se můžete podívat na anketu o nejlepší audiovizuální eseje roku časopisu Sight & Sound, na které se Jiří Anger pravidelně podílí a kde se letos objevily i práce českých tvůrců a tvůrkyň.

Link: https://www.bfi.org.uk/sight-and-sound/polls/best-video-essays-2022

Informace o kurzu:

Kód bc. programu: TRTV Teorie TV (3 kredity)

Kód nmgr. programu TVMNG (3 kredity)

Kapacita: 20 - 25 studentů

Termíny: pátek, 17. března (úvod do videografických studií)

24. března (zaměření na žánr desktopové eseje),

31. března konzultace projektů (lze online)

14. dubna prezentace výstupů, veřejná.