Open Call: Josefov Summer School 2023

Čtvrtek 18. květen 2023, 17:39

We would like to invite you to participate in the fifth edition of Summer School Jaroměř-Josefov. The international postdisciplinary workshop is focused on relations between diverse practices in the field of aesthetics, politics, performance and public space. The workshops, discussions and activities will be led by international artists, activists and academics.

This year's edition is entitled To Get Things Done: Energy Politics and Aesthetics and will explore how energy, action, but also exhaustion and leisure are related and interconnected on a personal,  social, and planetary level.

PLEASE FILL OUT THE FORM BELOW BEFORE MAY 31, 2023. Here

For more information, please visit: https://josefovschool.upol.cz/