Již poosmé hostil Úsek pro mezinárodní spolupráci UP kolegyně a kolegy ze zahraničních partnerských institucí v rámci Erasmus+ International Staff Week (E+ISW). Díky velkému zájmu o sedmý ročník E+ISW jsme se i tentokrát zaměřili na otázku "Nových priorit a výzev v programu Erasmus+" a rozvedli toto téma i s dalšími kolegy. Jelikož se tato akce konala vůbec poprvé v době adventu, dvacet tři účastníků z dvanácti zemí v Evropě, Asii a Africe mělo možnost vychutnat si atmosféru vánoční Olomouce.
Naše první setkání s účastníky však neproběhlo přímo v Olomouci, nýbrž ve virtuálním prostoru. Týden před začátkem samotné akce jsme se se všemi sešli během online seznamovacího setkání, jehož hlavním záměrem bylo představení Univerzity Palackého, všech účastníků a jejich institucí a také nastínění hlavních tematických okruhů pro fyzickou část.
Hlavními pilíři celého programu E+ISW byly čtyři workshopy, které se zaměřovaly na aktuální témata programu Erasmus+. První ze série přednášek byla zaměřena na duševní zdraví, která účastníkům poskytla rady a tipy na to, jak se vypořádat se stresem, který přináší práce (nejen) v mezinárodním prostředí. Udržitelnost na Univerzitě Palackého v Olomouci, udržitelný rozvoj či Green Erasmus byly předmětem přednášky Udržitelné univerzity. Účastníci měli možnost nahlédnou pod pokličku strategie udržitelného rozvoje na UP a na oplátku sdílet své zkušenosti. Jednou ze stěžejních aktivit celého Staff Weeku byla přednáška na téma Studenti se specifickými potřebami, kterou si přichystali naši kolegové z Centra podpory studentů se specifickými potřebami. Účastníci měli možnost nejen dozvědět se o službách, které centrum nabízí jak českým, tak zahraničním studentům, ale také poslechnout si zkušenosti dvou českých studentů, kteří se i přes svůj zdravotní hendikep rozhodli za podpory centra vycestovat na studijní pobyt do zahraničí. Poslední workshop se zaměřil na New Priorities in the Erasmus+ Programme. Během tohoto workshopu jsme s účastníky navzájem sdíleli své zkušenosti, trable i úspěchy v oblastech jako je inkluze, digitalizace, udržitelnost a mnoho dalšího. Velký zájem našich kolegů vzbudil také workshop na Letní a zimní školy, které naše univerzita prostřednictvím Oddělení pro partnerství nabízí a jenž dávají zahraničním studentům skvělou příležitost rozvinout své oborové znalosti a kompetence v rámci krátkodobého výměnného programu.
Stejně důležité jako zmíněné workshopy byly aktivity, díky kterým naši zahraniční kolegové poznali nejen Univerzitu Palackého, ale i město Olomouc, tradici i kulturu České republiky. V programu proto nechyběly prezentace o České republice, dále lekce českého jazyka či komentovaná prohlídka města v režii Welcome Office, návštěva univerzitní koleje a menzy či Pevnosti poznání. Své nasbírané znalosti a týmového ducha účastníci uplatnili během hry Scavengerhunt a nově získaná přátelství prohloubili během společné návštěvy vánočních trhů.
Děkujeme všem, kteří se podíleli na realizaci letošního ročníku Erasmus+ International Staff Week. Pevně věříme, že byl tento týden pro všechny účastníky inspirativní minimálně tolik, jako byl pro nás. Opět jsme se přesvědčili, že máme v zahraničí skvělé partnery.
A jak E+ISW hodnotí jeho účastníci? To si můžete sami přečíst.
"Od samého začátku jste se u Vás cítili příjemně, spojit workshopy s kulturními aktivitami byl skvělý nápad. Také vám chci poděkovat za pohostinnost. Pro mě to bylo 10 z 10."
"Jsem velmi vděčná za příležitost zúčastnit se Vašeho E+ISW. Bylo skvělé dozvědět se, jak vaše univerzita funguje."
"Děkuji moc za tento úžasný týden! Navzdory počasí byl týden hřejivý, přátelský a inspirativní! Váš tým je úžasný!"
"Děkujeme za Vaši pomoc a péči po celý týden. Doufám, že budete pokračovat v dobré práci."
"Jsem velmi ohromena a doufám, že Vaši univerzitu znovu navštívím."
"Organizace byla velmi dobrá. Pokračujte tak i nadále!"